BLOGUMU ZİYARET ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM...

6 Şubat 2015 Cuma

Photoshop programı hakkında kısa bir bilgi

Sizleri Photoshop programı hakkında kısaca bilgilendirmeye çalışayım…

Photoshop resimleri işlemeye yarayan oldukça gelişmiş ve üst düzey bir resim editörü bir grafik yazılımıdır. Photoshop genellikle resim oluşturmak yerine var olan bir resmi işlemek için kullanılır. Photoshop’ ta sayılamayacak kadar bir çok işlem yapılabilir. Adobe Photoshop’ ta renklerle ve efektlerle çalışma, fotomontaj, rötuş, onarma, kolaj, fotoğraf birleştirme, HDR ve panoramik resimler oluşturma gibi kişinin hayal gücüne de bağlı olarak değişen bir çok iş yapılabilir. Bu işlemlerin sayısı kişinin hayal gücüne, programı ne kadar bildiğine ve tecrübesine göre değişiklik gösterebilir.
Pixel tabanlı bir programdır. Bu yüzden fotoğraflar gerçek boyutlarından daha fazla büyütülmemelidir. Aksi halde bozulmalar meydana gelir.
Adobe Photoshop etkili ve verimli bir şekilde kullanabilmek için programın neler yaptığını bilmek, çalışma mantığı hakkında bilgi sahibi olmak, kısa yolları ve menüleri etkili şekilde kullanabilmek gerekir.
Adobe Photoshop 1987 yılında animasyon ve özel efektler üzerine çalışan  iki kardeş (John ve Thomas) tarafından temelleri atılmış bir programdır. Şu an kullanmış olduğumuz bir çok versiyonu olan Adobe Photoshop’ un ilk sürümünün adı Display ‘dir. Bu iki kardeşin bir nevi babalarından miras alarak geliştirdikleri programdan Adobe Photoshop doğmuştur.
Programın temelinde imaj işleme yatmaktadır. Display ilk ortaya çıktığında üzerinde birçok iyileştirme çalışması yapılmış ve daha sonra uygulamanın gelişmiş sürümü “ImagePro” adını almıştır. ve ticari bir yazılım olması yönünde adımlar atılmıştır.
Thomas yazılımına bir isim bulmak istiyordu ancak aklına gelen bütün isimler önceden alınmış oluyordu. Thomas bu durumdan bir arkadaşına bahsetti ve arkadaşı da ona  “Photoshop” ismini kullanmasını tavsiye etmiştir.
Yazılımın yayılması ve ticari bir programa dönüştürülmesi konusunda ise bir çok sorun yaşanmıştır. 
Birçok firma bu yazılımı geri çevirmiştir. Bu yazılımla o dönem sadece Adobe firması ilgilenmiştir.
John Adobe firmasının tasarım ekibine bir demo sunumu gerçekleştirmiş firma yetkilileri programdan çok etkilenmişlerdir. 1990 yılının şubat ayında, 10 aylık bir geliştirme sürecinin ardından Adobe Photoshop 1.0 piyasaya sürülmüştür. Photoshop’un bu ilk sürümünde normal olarak birçok hata vardı ve bir çok kullanıcı 1.0.7 sürümünden sonra programı kullanmayı bırakmıştır.Buna rağmen o dönem ki rakipleri olan yazılımlardan gerek kullanım kolaylığı gerekse verimli program koduyla farkını hissettirmiştir. Daha sonra program kendisini her yeni versiyonunda fazlasıyla geliştirdi. 1991 yılında Haziran ayında satışa sunulan Adobe Photoshop 2.0 CMYK desteği, Illustator dosyaları ile çalışabilme ve en önemlisi de çizimler yapılabilen pen aracının eklenmesiyle farkı biraz daha açmıştır. Bundan sonraki her sürümde kendini her açıdan geliştiren Adobe Photoshop günümüzde de en fazla kullanılan resim işleme programlarından birisidir.
  Şimdi sizi Photoshop ile ilgili bir video ile baş başa bırakayım…
Keyifli seyirler…Hiç yorum yok:

Yorum Gönder